Nyhetsproduksjon, kjønn og makt

En studie av endring i dagsavisen 2000-2003

ISBN 978-82-7147-276-4
Utgivelsesdato 30. mai 2005
Sider 152
Utgave 1
Innbinding Heftet
Forfattere Turid Øvrebø
Listepris kr 239,00
Språk Bokmål

Kjøp denne boka hos Høyskoleforlaget.no

Da Hilde Haugsgjerd overtok som sjefredaktør i Dagsavisen i 2001, var hun den første – og eneste – kvinne som har fått en sjefredaktørposisjon i en landsdekkende osloavis.

Haugsgjerd markerte at likestilling av kvinner og menn var en helt sentral dimensjon i hennes strategi for avisproduktet Dagsavisen: “Nyhetsmedienes faglige standarder og tradisjoner er skapt av menn […] kvinners forventninger og interesser blir ikke godt nok ivaretatt i den rådende nyhetstradisjonen. Dagsavisens mål er å henvende seg like godt og like mye til kvinner som til menn”, slo hun fast.

I denne boken har forfatteren fulgt og analysert endringsprosessen i Dagsavisen over tid – både i den nyhetsproduserende kulturen og i selve nyhetsproduktet. Analysen er et helt sentralt bidrag til pågående endringsprosesser i flere redaksjonelle miljøer – en kilde til bevisstgjøring, kunnskap og innsikt.

Kurs (5 neste)

Se alle kurs

Aktivitetskalender

Se kalender

Bøker og rapporter

Se alle publikasjoner

Andre nyheter

Se arkiv