Styrker vaksinedekningen med ny kunnskap
I høst så vi at vaksinekappløpet kom til å bli en av de store sakene i korona-dekningen. Et kompleks tema og et fagområde som er tidkrevende å sette seg inn i fordi det handler om forskning, studier, bioteknologi og fagspråk fra flere miljøer. Da skal man vite hva man leser, hvilke studier og kilder man kan stole på og hva man skal lete etter i dataene.

Skjermbilde av digitalt kurs hos Institutt for journalistikk.
I tillegg florerer det med konspirasjonsteorier og det foregår en kamp om sannheten mellom vaksinemotstandere og vaksineprodusentene og helsemyndigheter.
Sammen med eksperter fra FHI og Legemiddelverket, samt journalister fra Faktisk.no og Forskning.no brukte over 20 journalister en formiddag i januar på å få et godt kunnskapsgrunnlag for den videre dekningen av vaksinekappløpet og den viktige bivirkningsovervåkningen.
Deltakerne kom fra både store og små redaksjoner, samt fra medier for minoriteter og fremmedspråklige i Norge.
Er det andre smale tema dere ønsker dere seminarer om?
Kontakt oss på firmapost@ij.no
Våre neste kurs #
-
Kurs
Bli en bedre mobilfotograf - Høst 2023
Det beste kameraet du kan ha, er det kameraet du har med deg. Det er uansett ikke kameraet som tar bildene dine. Det er det du som gjør. Du vil lære det viktigste for at du skal kunne fokusere helt på innholdet.
Kursholder:Jan Johannessen23. aug.Pressens husLedig -
Kurs
Forstå leserne dine bedre
Innsikt rundt trafikkdata og lesing er viktig, men et innsiktsintervju med leseren kan også være et godt verktøy for å finne ut av hva man skal gjøre mer av, og hva man skal gjøre mindre av.
Kursholder:Henrik Brattli Vold26. okt.Pressens husLedig -
Kurs
Økonomi og regnskap for journalister
Skal du skrive om samfunnet, må du forstå økonomi. Skal du skrive om en bedrift, må du forstå regnskap. Det gjør du etter dette kurset.
Kursholder:Trygve Aas Olsen01. november - 02. novemberPressens husLedig